Zuckerberg’den “Hata Yaptık” Açıklaması

50 milyon kullanıcı profiline ait verilerin Cambridge Analytica veri şirketi tarafından kullanıldığının ortaya çıkması üzerine Facebook Inc. kurucusu Mark Zuckerberg yaptığı ilk açıklamada “Hata Yaptık” dedi.

Zuckerberg’in Facebook‘tan yaptığı yazılı açıklamada kullanıcı verilerinin kendilerinin yaptığı bir hata sonucu CA’nın eline geçtiğini belirtip “Kullanıcılarımıza karşı sorumluluğumuz var, verileri korumayı beceremiyorsak sizi de hak etmiyoruz demektir” mesajını paylaştı.

Facebook’ta kişisel bir test uygulaması açan ve bu verileri daha sonra Cambridge Analytica’ya veren akademisyen Aleksandr Kogan’ın yaptıklarından Guardian gazetesi sayesinde haberdar olduğunu ifade eden Zuckerberg, kullanıcılarının izni olmadan veri paylaşımının şirket politikalarının ihlali olduğunu ifade etti.

Skandal nitelikteki olay üzerine Facebook tarafından atılacak adımlara dair bilgiler şu şekilde sıralandı:

* 2014 yılında getirilen “Veri erişimine erişim kısıtlaması” öncesine dair kapsamlı bir inceleme yapılması
* Geliştirilen özel bir yazılım ile şüpheli faaliyetlerde bulunan uygulamaların tespiti ve denetlenmesi
* Denetlenmeyi reddeden uygulama geliştiricilerin yasaklanması
* Kişisel bilgileri usulsüz olarak kullanan uygulama geliştiricilerin engellenerek bu durumdan etkilenen kullanıcıların bilgilendirilmesi

Zuckerberg, gelecekte benzer ihlallerin tekrar yaşanmaması adına uygulamalara veri erişimi kısıtlamasının getirileceğini de belirtti.

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın